Rozhodně nepatříme všichni mezi jednoznačné vyznavače přístrojového potápění. Jsou mezi námi i ti, kteří alespoň čas od času tráví kratší, či delší dobu pod hladinou jen na nádech. Mezi sebou máme Milana Boušku, „našeho“ freedivera, který vede v bazénu kroužek dorostenců a učí je tento nelehký sport.

Několikrát se také zúčastnil mistrovství republiky ve freedivingu a zde je článek,který vyšel v novinách o jeho reprezentování v loňském roce.

„Závod se odehrával v pěkném moderním 50ti metrovém bazénu v městské části Poruba. Vše začalo v pátek odpoledne první disciplínou – DNF , jedná se dynamickou apnei , kdy se měří vzdálenost, kterou závodník uplave pod vodou na jeden nádech bez ploutví. A právě délka bazénu byla při této disciplíně překvapením a oříškem pro mnohé účastníky, jelikož obvykle se plave v krátkém 25ti metrovém bazénu.

Druhý den byly na programu další dvě disciplíny – dopoledne Statická apnea (STA) což je disciplína, při které se měří doba, po kterou závodník v klidovém stavu vydrží pod vodou na jeden nádech.

 

Statika Ostrava 2013

Odpoledne závod vyvrcholil dynamickou apneí – DYN, kde se opět měří vzdálenost, kterou závodník uplave na jeden nádech, ale tentokrát s ploutvemi nebo monoplpoutví.

DYN Ostrava 2013

Závodník má v každé disciplíně pouze jeden pokus bez možnosti opravy, proto se závodníci připravují na každý výkon velmi pečlivě přípravou v délce cca. 30 – 40 min zahrnující strečink, jógové cviky, dechové cviky a relaxaci.

Celkový výsledek závodníka je součtem bodů získaných v jednotlivých disciplínách. V DNF a DYN jsou každé dva metry ohodnoceny 1 bodem a v STA každých 5 sekund 1 bodem. Rozhodčí hodnotí výkony přísně, jakékoli porušení pravidel se trestá ztrátou bodů, zaváhání nebo případný náznak ztráty vědomí diskvalifikací. Z toho vyplývá, že delší výkon ještě neznamená více bodů, proto je důležité, aby závodník uměl odhadnout své možnosti a hranice.

Celkovým vítězem v kategorii mužů se stal Michal Rišian se celkovým počtem bodů 256,80 (DNF – 172 m, STA – 6:19, DYN – 200 m)a v kategorii žen Vendula Strachotová s 183,60 bodů (DNF -107 m, STA – 5:53, DYN – 129 m).

V mezinárodním pořadí se Milan Bouška umístil na 15. místě (to znamená v národním pořadí pěkné 11. místo) s celkovým počtem bodů 129,50 (za DNF – 68 m, STA – 3:10, DYN – 115 m).

Náš kolega v  roce 2013  oslavil 50. narozeniny, což dokumentuje, že freediving je sice mladým sportem, ale nejen pro mladé“

 

TOPlist