Videa a fotografie
Vladimír Kulštejn

Máme tu podzim a naskytlo se trochu volna a tak vyrážíme s přítelkyní Dášou Pokornou do Německa na lom Löbejün  na této lokalitě nikdo z nás nikdy nebyl a tak se těšíme co tam na nás bude čekat. O tomhle lomu jsme četli jen na internetu. Má tu být překrásně čistá voda , tak se necháme překvapit. Na tuto lokalitu to máme cca 250 km je to od nás přeci jen kousek z ruky ale naštěstí celou cestu po Německých dálnicích tak cesta utíká rychle. Za cca 2,5 hodinky jsme na místě. 

Nahlašujeme se na potápěčské bázi platíme poplatek za potápění ve výši 9 Eur a jdeme okouknout vodu a vypadá úžasně.

Chystáme věci a já hned zjišťuji že je něco špatně. Mám svojí dvacetilitrovou láhev ,ale sebou jen malej žaket kterej používám na klasickou desítku. No sice to vypadá jako když sedí vosa na bonbónu ale nic se nadá dělat. Zátěže je taky tak o dvě kila méně ,ale to se nějak doladí naštěstí kamenů tu mají dost. Je odpoledne tak šup honem do vody. Ve vodě mi Dáša dovažuje kameny a jde se na to. Od vtupu klesáme kolno dolu kde je jaký si stan. Pak hrana a padá to do 17 metrů. Hned před stanem nás připlaval uvítat obrovský jeseter. Všude okolo hejna velkých plotic. Voda má úžasných 19 stupňů a to v celém profilu. Oba jsme v mokrém obleku a tak určitě neprochladneme. Padáme volným pádem až na 17 metrů hejna plotic plavou pořád s námi jako by nás chtěli doprovodit a provést tímto lomem. Jeseteři krouží kolem nás jako žraloci .Voda je krásně průzračná  ze 17 metrů je překrásně vidět slunce.

 

Proplaváváme lom křížem krážem. Místy nacházíme techniku po těžbě jako důlní vozíky. Zvlášť zachovalá je čerpací stanice pod kterou se nachází maximální hloubka 22 metrů. Čerpací stanici hlídá překrásná štika . Vplouváme dovnitř rozsvěcím lampu a hned je vidět sebemenší detail. Vyspárované zdivo jako by se to tu dělalo včera.  Po hodině brouzdání po dně lomu se pomalu vracíme. Pod stěnou u vstupu nás opět čekají jeseteři a obrovští kapři. Do poslední chvíle si vychutnáváme společnost těch obrů. Jde se z vody , po hodině pod hladinou my zbývá ještě v lahvi 100 barů. V Dáši dvanáctce je o něco méně. Dáváme hodinku odpočinku a říkám si půjdu ještě na chvilku  dolů . Tentokrát jdu sám ryby jako by říkali poplav za mnou něco ti ukážu. proplavávám jinou část lomu kam jsme se společně nedostali. Najednou jeseter proti mě  plavu za ním volný prostorem ani nevím kde jsem ale nechám se vést. Následuji ho a najednou jsme pod stěnou u kamenných schodů.  Jeseter začal prosévat písek a mnou se nenechá rušit. Kousek opodál vidím velkou štiku plavu k ní a nechá se pohladit a pak plave dál. Po 40 minutách končím ponor s 40 bary v láhvi. Vylézám z vody příjemně unavený a spokojený tak překrásný kus vody jsem už dlouho neviděl.

Tady je krátký sestřih  všem přeji hezkou podívanou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist