Videa a fotografie
Vladimír Kulštejn

Je květen roku 2014 a členové potapěčského klubu Kajman Cheb vyrážení jako každoročně na dlouho plánovanou akci LOMY. Letošní rok byli vybrány tyto lomy : Leštinka , Borek , Trhová Kamenice a Horní Cerekev. Celkem se účastní této akce 12 potapěčů. Jedeme ve složení: Honza Držmíšek ,Karel Toman, Láďa Račák , Mirek Lajda, Jindřich Papež,Radim Havlovič,Libor Mikovec,Milan Bouška,Vendula Kacerovská, Dáša Pokorná,Irča Serbousková a moje maličkost. Vyrážíme dvěma osobními auty a dodávkou firmy PN Keraplastik s r.o. která nám zapůjčila firemní vozidlo které převáží většinu materiálu . Tímto této firmě děkujeme za zapůjčení auta.

Vyrážíme z Chebu 30.dubna 2014  v 16 hodin a na  místo dorážíme okolo 21-30 hodin. Cesta probíhá v pohodě až na menší zdržení skrz Prahu. Ubytováni jsme u Pavla Počepického  kterému patří velký dík protože ubytování i strava byla super.

1.května je náš první den na Leštince počasí je nádherné teplo a slunečno  do vody jdeme všichni okolo 10 hodiny. Rozděleni do několika skupin proplaváváme celý lom a kocháme se podvodními atrakcemi .Voda je na hladině pokrytá pylem takže do 5m se viditelnost pohybuje okolo 1m. Níže už je to poznatelně lepší okolo 10m se rozjasnilo a je vidět okolo 5m což je nádhera. V místě kde je podvodní skanzen  je vidět nádherně a pořizujeme zde i hezké záběry kamerou. Takže video z těchto ponorů na sebe nenechá dlouho čekat.

První den jsme na Leštince udělali celkem dva ponory jeden dopoledne a druhý odpoledne okolo 15 hodiny. Odpoledne byla již viditelnost v lomu o něco horší ale okolo skanzenu bylo stále krásně vidět. V plánu byl i noční ponor ale ten jsme nakonec zrušily protože voda při hladině kde se drží nejvíce rybiček byla stále zkalená.

Druhý den máme v plánu lom Borek ,ale jak se brzy ukázalo není Borek jako Borek. Důvěřujeme navigaci a vyrážíme směr Borek. Jenže jsme si bohužel nevšimli že ve stejné vzdálenosti jsou Borky dva. Takže nakonec dojíždíme do Borku kde sice na mapě voda je ale je to jen nějaký rybník za vesnicí. Tam už nás napadlo že něco je špatně. Znovu kontrolujeme mapu a zjišťujeme kde se stala chyba. Po hodině cesty dorážíme na ten správný Borek. Ve vodě jsou už nějací potápěči takže tu nejsme sami. Voda krásně modrá no paráda.

borek panorama

Připravujeme výstroj a jde se konečně po náročném cestování do vody. Ve vodě máme tentokráte tři kamery takže obrázky budou stát určitě za to. Pod hladinou tohoto lomu se skrývá několik zajímavostí. Jako například kloubový autobus ,ponorka či automobil Warburg. Já a  Láďa Račák jdeme hledat autobus který jak jsme nakonec zjistili míjíme cestou zpět nacházíme Warburg i ponorku a zbytek naší party která se pohybuje po pravé straně lomu kde je spousta stromů a mezi nimi krásné štiky. Karel Toman  s Jindřichem Papežem pořizují krásné záběry štik mezi stromy.

Po hodině ponoru pomalu balíme a vyrážíme zpět na Leštinku kde na nás čeká oběd. Po obědě dáváme hodinku pauzu necháváme nafoukat a razíme směr Trhová Kamenice kam přijíždíme okolo 17 hodiny. Počasí se rychle kazí a rapidně se ochlazuje. Hned po příjezdu jdeme do vody. Voda překrásně modrá jako v bazénu. Viditelnost okolo 15m nádhera opravdu takový přírodní bazén ale bez života. Nikde ani živáčka jen na dně nacházíme pár raků kteří hodují na mrtvolkách posledních rybiček. Voda tu  byla chemicky vyčištěna a život zde takřka  zmizel. Několikrát obeplouváme lom a po půl hodině toho má většina dost. Lezeme z vody a honem pryč. Začíná počasí že by ani psa nevyhnal. Brrrr teplota klesla snad o 10 stupňů a leje a leje. Takže honem zpět na základnu na Leštince kde na nás čeká teplá večeře.

V sobotu ráno se počasí bohužel nelepší je dokonce ještě chladněji a proto se většina rozhoduje pro ukončení akce o jeden den dříve a dopoledne odjíždíme zpět směr Cheb. Sice se naše akce o den zkrátila ale i přes to se moc vydařila a koncem roku se určitě bude plánovat další takováto akce na rok 2015 kdy se sem do těchto míst určitě zase podíváme.

Tato akce se uskutečnila za podpory města Cheb kterému děkujeme.  logo cheb

 Videa a fotografie z těchto ponorů jsou již zde .

 


lestinka panorama
[nggallery id=20]
[nggallery id=21]
[nggallery id=22]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist