Videa a fotografie

V našem okolí vzniká nová lokalita vhodná pro potápění. Jedná se o už šedesát let nepoužívaný hnědouhelný důl v Kynšperku nad Ohří.

V dole Božího požehnání jak se místo jmenuje skončila těžba v roce 1946 a od jejího uzavření až do dnes se z dolu přečerpávala voda do řeky Ohře aby hladina spodní vody nestoupla natolik aby neohrozila železniční trať Cheb – Sokolov.

Něco z historie :

důl Boží požehnání (Segengottes) u Pochlovic, jehož otvírka byla ukončena v roce 1880. Tento nový důl byl 67 m hluboký a jeho větrná jáma 67,2 m. Mocnost nadloží zde činí až 70 m. Uhelná sloj upadá k západu, kde klesá zlomem o 60-70 m níže. Zlom tvořil hranici dobývání.

Nyní v roce 2012 probíhá revitalizace celé oblasti a nám se tak otevírá nová lokalita pro potápění. Kdo zde byl ještě před rokem žasne tak jako já jak se voda v dole za necelý rok změnila. Přestalo odčerpávání vody do Ohře a voda se krásně vyčistila.
Obrázky jak to tam vypadalo před rokem najdete na stránkách Sokolovské uhelné ZDE

Aktuální obrázky jsou tady   [nggallery id=3]

Aktuální viditelnost do 6m hloubky cca 5m od 6-9m zákal že není vidět ani světlo baterky a na 12m se voda vyčistila s viditelností okolo 2-3m.

Jelikož by měla voda stoupat ještě cca o 10-12m kvalita vody by se mohla i nadále lepšit. Bohužel není známo jaká je zde maximální hloubka. V jednom dokumentu a tomto starém dole jsem se dočetl že zde bývala hloubka až 70m ale jeližkož se místo v posledních 60 letech dost sesouvalo a byl zde zákaz vstupu tak tu už nejspíš taková hloubka nebude.

Krátké video z ponoru je tu.

Všude pod vodní hladinou jsou stovky stromů a keřů které vytváří nádherý  les .

Zobrazit místo Důl Božího požehnání na větší mapě

 
A tady je rozhled na lokalitu prostřednictvím Google

Zvětšit mapu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist